Słowacja święta


Strona główna -> Słowacja -> Słowacja święta
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   

Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Na Słowacji w ciągu roku obchodzi się bardzo dużo świąt państwowych i kościelnych; w jednym i drugim przypadku są to dni wolne od pracy. Najważniejszym świętem, tak dla katolików (stanowią około 70 proc.), jak i prawosławnych (5 proc. wiernych) jest Boże Narodzenie i Wielkanoc. 1 listopada Słowacy odwiedzają groby najbliższych, a kilka tygodni później przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia.


Opłatek wigilijny musi być z miodem i orzechami lub czosnkiem

Święta Bożego Narodzenia

Tradycyjna Wigilia u Słowaków wygląda podobnie jak w Polsce, podaje się karpia, zupę z kwaszonej kapusty z grzybami, dzieli się opłatkiem, a po kolacji wręcza prezenty. Opłatek wigilijny musi być z miodem i orzechami lub czosnkiem. Miód symbolizuje miłość, czosnek zdrowie, a orzechy pomyślność pod warunkiem, że wybierze się dla siebie zdrowe ziarenko.

Dzień Powstania Republiki Słowackiej

1-go stycznia wraz z Nowym Rokiem świętuje się Dzień Powstania Republiki Słowackiej upamiętniający rozpad Czechosłowacji i powstania dwóch państw: Czech i Słowacji. W ten dzień chłopcy chodzą z życzeniami radości i szczęścia, a na noworocznym stole obowiązkowo muszą się znaleźć potrawy z wieprzowiny, która symbolizuje dostatek pieniędzy. W wielu regionach kraju obchodzi się tradycyjny karnawał, który trwa od Święta Trzech Króli do Środy Popielcowej. Obowiązkowym elementem zabaw jest piwo, wino, pączki i palemka.

Wielkanoc

We wtorek przed Środą Popielcową odbywa się symboliczny pogrzeb basów, odtąd na 7 tygodni postu milknie muzyka. Wielkanoc na Słowacji zaczyna się w czwartek i trwa do poniedziałku. W tym czasie święci się pokarmy, polewa wodą (po słowacku tzw. oblievacki) i spędza czas w gronie rodziny.

Rocznica Słowackiego Powstania Narodowego

Pod koniec sierpnia (29.08) obchodzona jest rocznica Słowackiego Powstania Narodowego przeciw hitlerowskim Niemcom w 1944 r.; 1 września wypada Dzień Konstytucji Republiki Słowackiej, a 17 listopada Dzień Walki o Wolność i Demokrację upamiętniający demonstrację studencką przeciw hitlerowskiej okupacji w 1939 r. oraz demonstrację w 1989 r. w Pradze.

Imprezy kulturalne

Słowacja obfituje także w różnorodne imprezy kulturalne, uroczystości regionalne i festiwale. Latem organizowane są m.in. festiwale folklorystyczne w Wychodnej, festiwal ukraiński w Svidniku, festiwal węgierski w Gombasku. W lipcu odbywa się pielgrzymka do miejscowości Lewoca w Spiszu, gdzie każdego roku przybywa 250 tys. wiernych. Narodzenie Panny Marii, które przypada na 8-go września zwiastuje początek babiego lata, Słowacy wierzą, że jego dotknięcie w ten dzień oznacza szczęście i dostatek. Bardzo uroczyście obchodzone jest święto winobrania w Bratysławie – Raczy, Modrej, Kralovskim Chlumcu i innych. W wielu regionach Słowacji są obchodzone, Hody, czyli uroczyste święta, które kończą sezon rolniczy. W te dni należy zjeść uroczysty obiad w gronie rodziny, a wieczorem udać się na tańce.

Pozostałe

1 maja, tak jak w większości krajów europejskich obchodzi się Święto Pracy, a 8 maja Dzień Zwycięstwa nad Faszyzmem upamiętniający zakończenie działań wojennych w Europie.  W pełni lata – 5 lipca – wypada państwowe Święto Cyryla i Metodego - misjonarzy, którzy w IX w. prowadzili misje chrystianizacyjne na ziemiach zamieszkiwanych przez Słowian; a 15 sierpnia Dzień Najświętszej Maryi Panny patronki Słowacji.

 Słowacja - miasta

Bratysława Koszyce Preszów Wilkoliniec


Słowacja - co warto wiedziećSłowacja - Kuchnia Słowacka Kuchnia Słowacka
Kuchnia słowacka podobnie jak inne kuchnie europejskie przyjmowała wpływy od ...
Słowacja - Tradycje na Słowacji Tradycje na Słowacji
Maj uznawany za miesiąc zakochanych ma na Słowacji swoje święto nazywane ...
Słowacja - Historia Słowacji Historia Słowacji
W IX w. na terenie Słowacji powstały pierwsze państewka plemienne. W latach ...
Słowacja - Godziny pracy na Słowacji Godziny pracy na Słowacji
Godziny pracyUrzędy (w tym większość banków) pracują pn.–pt. w godz. 8.00–17.00. ...
Słowacja - Krainy geograficzne na Słowacji Krainy geograficzne na Słowacji
Pod względem ukształtowania terenu Słowacja przypomina piramidę: niziny na obrzeżach kraju ...
Słowacja - Słowacja mapa Słowacja mapa
Słowacja - Ciekawostki o Słowacji Ciekawostki o Słowacji
W Europie Środkowej Słowacja plasuje się na drugim miejscu pod względem ...
Słowacja - Przepisy drogowe na Słowacji Przepisy drogowe na Słowacji
Na Słowacji samochód powinien być wyposażony w: pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach ...
Słowacja - Ważne telefony na Słowacji Ważne telefony na Słowacji
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bratysławie ul. Hummelova 4, 814 91 ...

Słowacja święta - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies